WebTR İçerik Yönetim Sistemi ve Yönetim Paneli


Yerli bir yazılım olan WebTR CMS (İçerik Yönetim Sistemi), MVC mimarisi ve Razor motoru ile sıfırdan kodlanarak oluşturulmuş, kodlama bilmeyenlerin dahi kolaylıkla sitelerini yönetebilecekleri bir tarzda hazırlanmıştır. Herkes WebTR Yönetim Paneli ile sitesini 7/24 kolayca yönetebilir.

İçeriklerinizi yerleştirebilir, değiştirebilir, görüntüsünü ve dizaynını ayarlayabilir, resim ve videolarınızı yayınlayabilir, sipariş alabilir, hedef kitleniz ile doğrudan iletişime geçip anketler düzenleyebilirsiniz. 

WebTR Yönetim Paneli ile sitenizi yönetmek için, öncelikli olarak site adınızın sonuna " /wadmin " yazarak yönetim paneli giriş sayfasını açmalı (sitenizinadi.com/wadmin); kullanıcı adı ve şifre kutularına, sonradan değiştirebileceğiniz, size verilen isim ve şifreyi yazarak giriş yapmalısınız.


WEBTR CMS YÖNETİM PANELİ (Hızlandırılmış tam içerik)
WebTR İçerik Yönetim Sistemi - Yönetim Paneli (Hızlandırılmış Tam İçerik)

​​​​​​​

Bu video, aşağıda listelenen tüm videoların, hızlandırılmış bir şekilde toplu gösterimidir.


TEMA ve LOGO YÜKLEME


Tema Yükleme ve Css kodları

WebTR Yönetim Paneli penceresinin üst kısmındaki "Tasarım" menüsüne giriş yapılır. Açılan sayfada, üst kısımda üç sıra menü grubu gözükür.

Alttaki menü sırasında, "Bulut" menüsüne girilerek, açılan sayfadan arzu edilen tema indirilir ve "Seç" butonu ile aktif hale getirilir.

Bootstrap, html ve css kodlamalarına aşina olanlar, arzu ederlerse ikinci menü grubu sırasında bulunan " Tema Css " butonu ile, css kodları yazabilecekleri bir editör sayfasına yönlendirilir. Bunun küçük bir nümunesi, aşağıda "Footer Css" videosunda gösterilecektir.


Logo

​​​​​​​İkinci sırada bulunan menü grubundaki " Logo " butonu ile, logonuzu yükleyebileceğiniz sayfaya yönlendirilirsiniz.

Açılan sayfada, " Logo yükle " butonu ile sitenizin logosunu rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Logo yüklendikten sonra, sitenizden logonuzu kontrol ederek, ihtiyaç halinde yükleme sayfasında logoyu hareket ettirmekle konumunu ayarlayabilirsiniz.


SLAYT  YÜKLEME ve AYARLARI


Yönetim Panelinin üst kısmındaki " Slayt " menüsüne giriş yapılır.

Üst menü grubunun altında beliren  " Ayarlar " menüsü ile, yayınlamak istediğiniz slayt modülünün yüksekliğini, kutunun içine yazarak belirleyebilirsiniz.

Eğer sitenizde slayt yayınlamak istemiyorsanız, kutuya yazacağınız değer "0" olmalı.

Slaytlar menüsüne girildiğinde açılan sayfada, "+" butonuna basarak slaytınıza yeni bir resim ekleyebilirsiniz.

Ekleyeceğiniz resim, 1920px genişliğinde ve slaytınız için tayin ettiğiniz yükseklik kadar yüksekliğinin olması, yerleştirdiğiniz resmin tam ve bozulmadan sitenizde gözükmesini sağlayacaktır.

Slayta yerleştirdiğiniz resmin üzerinde gözüken "Çöp kutusu" butonu ile resmi silebilir; "Arka Plan" butonu ile resmi değiştirebilir; "Nesne ekle" butonu ile de resminizin üzerine arzu ettiğiniz yazı ve resimleri ekleyebilirsiniz.

Slayt resminin alt tarafında bulunan, eklediğiniz nesnelere ait ayarlar ile de nesnelerin slayta giriş çıkış zamanlamasını, fontların büyüklüklerini ve özelliklerini, nesnelere ait değişik efektleri devreye sokabilir ve değiştirebilirsiniz.


ANASAYFA DÜZENLEMESİ


WebTR Yönetim Paneli'nde yeni menülerin oluşturulması, sayfa içeriklerinin doldurulması ve sitedeki menülerin sıralaması, "Sayfalar" menüsü altında yapılmaktadır.

Yapılan düzenlemeler "Sayfayı Kaydet" butonu ile kayıt altına alınmakta ve kayıttan sonra gözüken "Sayfayı Yayınla" butonu ile de sitede gözükür hale gelmektedir.

"Sayfalar" menüsü altında ilk açılan sayfa "Anasayfa" sayfasıdır. Diğer sayfalar, sol üst tarafta bulunan ve "Yeni Sayfa Ekle" butonunun hemen altında yer alan döküman simgesinin üstüne geldiğimiz zaman açılan listede yer alır.

Sayfamıza yeni birşey ekleyeceğimiz zaman, öncelikli olarak satırımızın kaç sütundan oluşacağına karar verip sağ üst tarafta bulunan "Şablonlar" menüsünden isteğimize uygun şablon seçilir ve sayfamızda arzu ettiğimiz yere bırakılır. Şablonu sayfaya taşıma sırasında sayfada gözüken sarı şeritler, şablonu bırakabileceğimiz konumları gösterir.

Şablonlarımızın "tam sayfa geniş" ve "dar sayfa ortalanmış" olarak iki türlü gözükme şekli vardır. Şablonun sol üst köşesinde bulunan mavi renkli "Tam Geniş" ve "Dar Ortalı" butonlarına basarak kolayca geniş veya dar görünümü seçebiliriz.

Şablon seçiminden sonra, şablon butonunun altında bulunan "İçerikler" butonu ile de ihtiyacımıza uygun hazır içerikler şablonun içine taşınır.

İçeriklerde bulunan yazılar ve başlıklar, üzerlerine tıklanmak suretiyle arzu edilen şekilde düzenlenir. Aynı şekilde ikonlar da üzerlerine tıklanarak açılan gayet geniş ikon deposundan isteğe uygun bir ikon seçilerek değiştirilebilir, renkleri ayarlanabilir.

Şablonun içine taşınan içerik modülünü kaldırmak ihtiyacı olursa, içeriğin üstüne gelindiğinde sağ üst köşesinde beliren "Çöp kutusu" ikonu ile kaldırılabilir. Şablon mevcudiyetini devam ettirir. Şablonu kaldırmak ise, şablonun sol üst tarafındaki "çöp kutusu" ikonu ile olur.

İçeriğin sağ üst köşesinde beliren diğer buton ile de, içeriğin CSS kodlarının bulunduğu bir sayfa açılır ki, kodlamaya aşina olanlar, içerik üzerinde arzu ve ihtiyaçlarına göre html ve css kodlaması yapabilirler.


PARALLAX KULLANIMI


Parallax Band kullanmak için, İçerikler içerisindeki açılır menüden "Parallax Band" seçilir ve açılan listeden isteğe uygun bir görünüm tercih edilir.

Resmin üstünde bulunan başlık ve yazılara ayrı ayrı tıklanarak istenildiği şekilde düzenlenir.

Parallax içeriğinin üzerine gelindiğinde sağ üst köşesinde beliren üç ikondan anlaşılacağı üzere, biri içeriği kaldırmak diğeri html ve css kodlarını düzenlemek için kullanılır..

Diğer ikon butonu ise arka zemin resmini değiştirmek veya yüklemek için kullanılır. Tıklandığında açılan sayfada, "Resim Yükle" butonu ile bilgisayarınızdan, "Resim Depo" butonu ile de sitenizde halihazırda yüklü vaziyette bulunan resimlerden biri seçilirek yüklenir.

Seçeceğiniz resmin boyutları, yayınlayacağınız alanın büyüklüğüne uygun bir ebatta olmasına dikkat edilmelidir.

Diğer içeriklerde olduğu gibi, burada da html ve css kodlamasıyla yazıya arka zemin vermek, rengini değişmek, şeffaflık derecesini ayarlamak, çerçeve oluşturmak, yazıyı liste haline getirmek ve listeleme stillerini uygulamak, kayan yazı oluşturmak, kayma yönünü ve hızını ayarlamak gibi birçok css özelliği katmak mümkündür.


RESİMLİ YAZI


Sayfanın sağ üst tarafında bulunan "İçerikler" butonundaki açılır menüde  "Resim & Metin" seçeneği, resim ve yazı beraber olan içerikleri göstermemizi sağlayan seçeneklerden biridir.

Sayfadaki ihtiyacımıza göre 2, 3, 4 ve 6 sütunlu tercihlerin birini kullanabiliriz. Bu sütunlar bootstrapte sayfanın genişliğini 12x birimi esas alan yapıya göre düzenlenmiş oduğu için kodlara aşina olanlar css kodları vasıtasıyla alternatif kombinasyonlar deneyebilir.

Yazı ve başlığın üzerine tıklanarak düzenleme yapılabilir. Resmin veya 300x200 yazan yere  tıklanarak da resim yüklemesi yapılır.

Resim yükleme penceresinde "Resim Özellikleri" butonuna tıklandığında açılan pencerede resim için stil kodları, resim için bir başlık gibi özellikler girilebilir. Stil kodlarına yazılacak mesela "height:220px;" gibi bir kod ile, farklı boyutlardaki resimlerinizi sabit bir yüksekliğe ayarlayabilir ve sayfanızda bütün resimlerin hizalı bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yine yükleme penceresindeki "Link" butonu ile de resme, site içi bir sayfaya veya harici bir siteye yönlenecek link verilebilir.


RESİMLİ YAZI İÇERİKLERİNİN ÇOĞALTILMASI


WebTR CMS'de, şablonlarda kullanılan içeriklerin çoğunda, css ve html kodları ile oynayarak, hazır kalıplara ilaveten yeni yeni birçok kombinasyon oluşturmak mümkündür. Resimleri büyütüp küçültmek, yazıların stillerini değiştirmek, çerçeveler oluşturmak, zemin renklerini değiştirmek ve şeffaflık ayarı vermek, resimlerle yazıların yerlerini değiştirmek gibi daha birçok özellik üzerinde oynanabilir. Web içerik yönetim sistemi olan WebTR ile sitenizin kontrolü her zaman elinizde olur.

Yapılabileceklerden birisi de Resim&Metin içeriklerinde herbir birimin yerlerini değişmek ve sayılarını çoğaltmaktır. Resim ve yazıların yerleri, sıralaması değiştirilmek istendiği zaman sil-baştan uğraşmak yerine değişiklik istenen birimin kodları videoda gösterildiği gibi kesilirek istenen yere yapıştırılabilir.

Kodlar içinde bulunan mesela ' class="col-md-3" ' ifadelerindeki 3(üç) değerleri 4(dört) yapılarak dört sütunlu içerik üç sütunlu, o değerler 6(altı) yapılarak iki sütunlu içerik haline veya 2(iki) yapılarak 6 sütunlu bir hale getirilebilir.

Anasayfa Düzenlemesi videosunda bahsettiğimiz Tam Geniş Sayfa ve Dar Ortalı Sayfa seçenekleri ile birlikte bu bahsinde bulunduğumuz sütun sayıları değişimi, kullanım yelpazesini epey genişletmektedir.HABER EKLEME ve HABER MODÜLÜ


Sitemizde kendimiz, firmamız ve sektörümüz hakkında yazı ve haberler yayınlamak veya blog oluşturmak için  Yönetim Paneli'nin "Haber" menüsünü ve İçerikler/Modüller/Haber Listesi modülünü kullanabiliriz. 

WebTR Yönetim Panelindeki Haber menüsü ile, haber ve yazı kategorileri oluşturabilir; yazı ve haberlerimizin tamamını veya kategorilere göre guruplandırılmış listelemesini görebiliriz. 

Oluşturulan yazı ve haberler, çokaçok (manyToMany) ilişkilendirilmesiyle, birçok kategori altında yayınlanabilir. Bunun için aynı haber ve yazının tekrar tekrar oluşturulması gerekmez. Bir defa oluşturup birden fazla kategoriye aidiyet tanımlayabilirsiniz.

Yazılarınızı hazırlarken, başlıkla birlikte, kısa açıklama alanı vasıtasıyla, yazınız hakkında arzu ettiğiniz pasajı haber açıklaması olarak girip Anasayfa'nızda okurlarınıza gösterebilirsiniz. Açıklama kısmını kendiniz girdiğiniz için cümlenin veya kelimenin ortadan bölünmesi gibi bir durum oluşmaz.


İÇERİKLERİN KOPYALANMASIBazen site içinde çalıştığımız bir bölümün, içerikleri aynı veya farklı olarak sitemizin başka bir yerinde de aynı veya benzer bir şablon ve stilde yayınlanma ihtiyacı olur. Yeni baştan uğraşmak, hususan css ve html üzerinde ziyade bir meşguliyet olmuşsa, çok zahmetli olur. Böyle bir ihtiyaç hasıl olduğu zaman, arzu etttiğiniz bölümün css ve html kodlarını kopyalayarak, yerleştirmek istediğiniz yerde herhangi bir içeriği yerleştirip css ve html kodlarını, kopyaladığınız kodlarla değiştirmeniz kafi gelir.

Tekrardan stil kodları ile uğraşmadan, değiştirme ihtiyacı varsa yazı ve resim kısımlarını veya aynı yazı ve resimleri farklı stil kodları ile daha farklı gösterebilirsiniz.


HABERLER SAYFASIWebTR İçerik Yönetim Sistemi'mizde haber ve makalelerimizi yayınlamanın iki yolu vardır. 

Birinci yol, oluşturduğumuz yeni bir sayfayı, sayfa ayarları menüsünde, "Yönlendir" başlığı altındaki mavi butona basarak, haber modülüne link vermek tarzındadır.

İkinci yol ise, yeni bir sayfada veya mevcut bir sayfa içinde yeni bir şablonun içine Haber Listesi modülünü yerleştirmek suretiyledir. Bu modül içinde Klasik ve Kayar Liste olmak üzere iki gösterim tarzı; yayınlamak istediğimiz Haber Kategorisini seçebileceğimiz bir menü; herbir satırda kaç makalenin gözükeceğini seçebileceğimiz bir kısım bulunmaktadır.

Kayar liste gösterimi için arka zemin desenini seçebileceğimiz bir buton da bulunmaktadır.


FOTOĞRAF MODÜLÜ


​​​​​​​WebTR Yönetim Paneli Fotoğraf menüsü ile, sitenizde yayınlamak istediğiniz fotoğrafların yüklemesini, kategorilendirilmesini, boşlıklarını, sıralamasını, gösterim tarzını ayarlayabilirsiniz.

Kategorileri oluşturduktan sonra, sol taraftaki menüden kategorinizi seçerek, Fotoğraf Yükle butonu ile bilgisayarınızdan arzu ettiğiniz resimleri teker teker veya topluca seçerek fotoğraf albümlerinizi oluşturabilirsiniz.

Kategorilerinizi oluşturup fotoğraflarınızı yükledikten sonra, Sayfalar menüsünden fotoğraflarınızı yayınlamak istediğiniz sayfaya giderek veya fotoğraflar ile ilgili yeni bir sayfa oluşturarak, sayfaya yeni bir şablon attıktan sonra sayfanın sağ tarafındaki İçerikler butonundaki Modüller menüsünden"Fotoğraf Listesi" seçilir.

Fotoğraf Listesi modülü sayfaya taşındığı zaman otomatik açılan pencereden yayınlamak istediğiniz fotoğraf kategorisini listeden, "Görünüm" listesinden birini, "gurup" açılır listesinden de her satırda kaç fotoğraf gözükmesini istediğinizi seçebilirsiniz. 


HAKKIMIZDA SAYFASI


Bu videoda İçerikler/Genel İçerikler altında bulunan "Resim Metin" içeriği ve Modüller altında bulunan Fotoğraf Listesi modülü ile örnek bir Hakkımızda sayfası çalışması gösteriliyor.

Resim Metin içeriği site tasarımlarında sıklıkla kullanılan bir araçtır. Resim ve yazı kısımlarının herbirinin üzerine tıklanarak arzu edilen değişiklikler kolayca yapılabilmekte; hem yazıya hem de resimlere değişik stil kodları verilebilmektedir.

Sayfanın orta kısmında kullanılan "Resim Metin" içeriği, ikili şablon ve bootstrap ayarlarında değişiklik yapmak ile üsttekinden bambaşka bir hüviyete dönmektedir. Aynı zamanda resim ve yazılara site içi veya harici sitelerden link verilerek geniş bir kullanım yelpazesi oluşturulabilmektedir.

Fotoğraf Listesi modülü ile firmanızın ustalık eseri olan ürün ve eserlerini Referenslar başlığı ile ​​​​​​​yayınlayabilir ve herbirisi için site içi ve dışından link vererek farklı yönlendirmeler yapabilirsiniz.


ÜRÜNLER MODÜLÜ


WebTR CMS, ürün ve hizmetlerinizin satışını da kolaylıkla yapabileceğiniz özelliklere sahiptir. Ürün ve hizmetlerinizin tanıtım, fiyatlandırma ve satışını rahatlıkla yapabilirsiniz.

İster havale, ister kapıda ödeme, isterseniz kredi kartı seçenekleri ile satışlarınızı yaparsınız. WebTR CMS'nin alt yapısı bankaların onayından geçmiş güvenli satış özelliklerine sahiptir.

Kolay yönetim panelinin "Ürün" menüsü altında ürün kategorileri oluşturabilir, herbir kategoriye ait ürünler girebilir, fiyatlandırabilir ve ürünlerinize ait birden fazla resim girebilirsiniz.

ÇokaÇok (ManyToMany) ilişkilendirmesiyle, aynı bir ürünü farklı kategorilerde gösterebilir, tercihlerinizi bir çentik ile kolayca değiştirebilirsiniz.


VİDEO MODÜLÜ


Kolay yönetim panelinin "Video" başlığı altında, Youtube, Vimeo ve bilgisayarınızdaki videolarınız için kategoriler oluşturup sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Videolarınızı sitenizde iki türlü yayınlayabilirsiniz:

Birincisi, yönetim panelinde sayfaların sağ tarafında bulunan "sayfa ayarları" butonunda bulunan "Yönlendir" kutusundan Videolar modülüne link vermek tarzındadır.

İkincisi, videolarınızı göstermek istediğiniz yerde, İçerikler/Modüller altında bulunan "Video Listesi" modülü ile yayınlamak istediğiniz albümü seçmek suretiyledir.


İLETİŞİM SAYFASI


WebTR CMS demosu ilk oluşturulduğu zaman kurulan iletişim sayfasında üç kısım vardır. Bunlar; google harita, iletişim formu ve iletişim bilgileri. Fakat bu sayfaya da diğer sayfalarda olduğu gibi başka modüller ilave edilip çıkarılabilir.

Google harita üzerinde, kırmızı konum noktasını, göstermek istediğiniz yere getirip kaydet butonuna tıkladığınız zaman, konum kayıt altına alınır. Sayfayı kaydedip yayınla butonuna tıklandığı andan itibaren de konum bilgileriniz sitenizde gözükmeye başlar.

İletişim formu kısmından aşağıda diğer bir videoda bahsedeceğiz.

İletişim bilgileri kısmı ise, "Resim&Metin" içeriklerinin tekli gösteriminden ibarettir denilebilir. Videoda gösterildiği gibi hem resme hem de yazılara farklı stiller uygulanabilir.


SİTE AYARLARI


Yönetim panelimizde bulunan "Ayarlar" menüsü ile sitemizin fonksiyonelliği ile alakalı ayarlar yapılır. 

Ayarlara tıklandığı zaman açılan ilk pencerede Google Analytics, whatsapp, livechat gibi sitemizin kodları arasına gömerek çalıştıracağımız farklı uygulamaların api kodları buraya yazılır.

İletişim Bilgileri menüsünde, temalara göre farklılıklar olsa da genel olarak sitemizin üst ve alt kısımlarında otomatik olarak gözüken iletişim bilgilerimizin girişinin yapıldığı bölümdür.

Api Entegrasyonları ve Sanal Pos menüleri altında, başta Google Recaptcha olmak üzere api ile çalışan farklı uygulamaların kodları bu iki menüden girilir.

Sitemizde Üyelik Sistemi kullanmak istediğimiz zaman, ayarlarını Üyelik Yapısı üzerinden yapmaktayız.

Mail Server Ayarları menüsü altında bulunan kısım, mevcut ve yeni oluşturacağımız formları e-posta adreslerine yönlendireceğimiz zaman gerekli olan bilgileri doldurmamız gereken yerdir.

"Diller" menüsü, sitemizde çoklu dil kullanacağımız zaman ihtiyacımız olan kısımdır. WebTR CMS'nin çoklu dil özelliği, google dil çevirisi yerine herbir dili ayrı dizayn edebileceğiniz bir imkan tanır. Dolayısıyla kullandığınız herbir dil, kuru bir tercüme olmaktan çıkıp faaliyet sahanıza uygun sektörel bir dil ile kendinizi anlatabilmenizi netice verir.


FOOTER AYARLARI


Sitelerin en altında bulunan footer kısmında yayınlanan içerik, yönetim panelinin tasarım menüsünde Footer Ayarları altından yapılmaktadır.

Sosyal medya hesaplarının girişi, videoda gösterildiği üzere footer bölümündeki açıklama ve tasarım hizmetini veren firmanın ismi ve linki buradan ayarlanabilir.


FORMLAR


Yönetim panelinin "Form" menüsü ile yeni formlar oluşturabilir; mevcut formları düzenleyebilir, yeni sorular ve seçenekler ekleyebilir, cevaplama tarzını değiştirebilirsiniz. Siteniz üzerinden ister hedef kitleniz ile iletişime geçebilir, ister sipariş alabilir, ister soru-cevap köşesi oluşturabilir isterseniz anket düzenleyebilirsiniz.

Form üzerinden gelen kayıtları iki türlü görme imkanı vardır:

Biri, yine yönetim panelinde bulunan "Mesaj" menüsü altında görebilirsiniz.

Diğeri, form düzenlemesi içinde bulunan "iletim emaili" kutusuna yazdığınız email üzerinden görebilirsiniz.


FOOTER CSSWebTR CMS alt yapısı, içeriklerde css ve html kodları ile ihtiyaçlarınıza göre düzenleme yapmanıza imkan verdiği gibi, Tasarım menüsündeki "Tema Css" menüsü ile de sitenizin genelinde değişiklik yapmanıza da imkan tanır.

Bu video, slaytta kullanılan bir resimden yola çıkarak footer arka planına bir resim eklemeyi ve footerdaki yazıların gözükmesi için de yazılara şeffaf bir arka zemin oluşturmayı gösteriyor.

Eğer acemilik veya herhangi başka bir sebebten dolayı sitenin görüntüsünde bir bozulma olursa telaş etmenize gerek yok. Zira siteye zarar gelmiş değil. Tema css içindeki yazdığınız kodları silmeniz, sitenizin orijinal görüntüsüne gelmesi için kafidir.


NESNELER


Sayfalarımıza yerleştirmeyi düşündüğümüz içerikler için hazır kalıplar bazan ihtiyaçlarımıza kafi gelmeyebilir. Böyle bir durumda hazır kalıplardan istifade ederek, kalıpların içerikleri genişletilebilir. Videoda görüldüğü gibi, 3'lü Tab içeriğimizin "Tab" sayısını artırabiliriz.

Nesnenin yeni düzenlediğimiz hali sıklıkla kullandığımız bir kalıp haline gelirse, bunu hazır kalıplar listesine de eklememiz mümkündür.

Üçlü tabta olduğu gibi, tek bir resim ve ona ait yazıdan ibaret olan "Resim-Metin" içeriğimizi de ihtiyacımıza binaen çift resimli bir hale getirebiliyoruz. Eğer arzu edilirse, bu yeni içerik nesnesi de yine nesneler listelerine eklenebilir.


NESNE OLUŞTURMAKYönetim paneli / Nesneler menüsünde sayfalarımıza yerleştirdiğimiz hazır kalıpların listesi bulunmaktadır.

Düzenle butonu ile herbir hazır kalıbımızı, ihtiyaç ve isteklerimize göre yeni baştan dizayn edebileceğimiz gibi, Yeni Nesne Kayıt Formu butonu ile de mevcut kalıplara bağlı kalmadan yeni bir nesne oluşturup içerik listelerine dahil edebiliriz.


Yükleniyor